Javni razpis za spodbujanje velikih investicij za večjo produktivnost in konkurenčnost v Republiki Sloveniji
Naše reference na razpisanem področju si lahko ogledate tukaj.
Namen, cilj in predmet javnega razpisa ter upravičeno območje
Namen javnega razpisa je spodbuditi gospodarske družbe k trajnostno naravnanim investicijam z vlaganji v naprednejšo tehnologijo in avtomatizacijo poslovnih procesov, ki bodo prispevale k dekarbonizaciji ter zelenem in digitalnem prehodu ter dolgoročno omogočile večjo produktivnost gospodarskih družb, boljše okrevanje, odpornost, rast in konkurenčnost gospodarstva.
Cilj javnega razpisa je:
- dvig produktivnosti in dolgoročne konkurenčnosti gospodarskih družb ob istočasnem zagotavljanju trajnosti, dekarbonizacije oziroma razogljičenja in digitalizacije poslovanja,
- višja dodana vrednost produktov in storitev v slovenskem izvozu ter višje pozicioniranje slovenskih gospodarskih družb v globalnih verigah vrednosti,
- ohranjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo,
- krepitev globalnih in lokalnih verig vrednosti ter višja konkurenčnost členov v dobavnih verigah,
- enakomernejša regijska porazdelitev investicij.
Predmet javnega razpisa je sofinanciranje investicij v osnovna opredmetena in neopredmetena sredstva, ki bodo prispevale k doseganju višje dodane vrednosti na zaposlenega, okoljsko odgovornem ravnanju, večji energetski ter snovni učinkovitosti in k ohranjanju delovnih mest.
Za dodelitev subvencije se lahko prijavi investitor, z investicijo v vrednosti (za ugotavljanje vrednosti investicije se uporabijo podatki o upravičenih in neupravičenih stroških naložb v opredmetena in neopredmetena osnovna sredstva brez davka na dodano vrednost ter drugih davkov in dajatev):
- od 1.000.000 do 12.000.000 eurov v predelovalni dejavnosti,
- od 500.000 do 3.000.000 eurov v storitveni dejavnosti,
- od 500.000 do 2.000.000 eurov v razvojno-raziskovalni dejavnosti
pri čemer mora investicija v stroje in opremo v vseh treh primerih znašati najmanj 50 % vrednosti investicije.
Sofinanciranje investicije je odvisno od velikosti gospodarske družbe in lokacije, na kateri bo investicija izvedena ter sheme državne pomoči, ki se uporabi za investicijo skladno z določili javnega razpisa.
Investicije malih in srednje velikih gospodarskih družb (v nadaljevanju: MSP) se bodo lahko izvajale na celotnem ozemlju Republike Slovenije, pri čemer bo investicija na območjih, ki so upravičena do prejema regionalne državne pomoči skladno z Uredbo o karti regionalne pomoči za obdobje 2022–2027 (Uradni list RS, št. 15/22), to je na območjih »a« in »c«, obravnavana skladno s Shemo državne pomoči »Spodbude za začetne investicije – regionalna pomoč« (št. sheme: BE01-2399245-2022), medtem ko bo investicija na območjih t.im. »belih lis«, to je na območjih ki po isti uredbi o karti regionalne pomoči niso upravičena (v nadaljevanju: bele lise), obravnavana skladno s Shemo državne pomoči »Spodbude za začetne investicije – pomoč za naložbe za MSP« (št. sheme: BE02-2399245-2022).
Investicije velikih podjetij se bodo lahko izvajale le na območjih, ki so upravičena do prejema regionalne državne pomoči skladno z Uredbo o karti regionalne pomoči za obdobje 2022–2027 (Uradni list RS, št. 15/22), to je na območjih »a« in »c«
Na območjih »c« karte regionalne pomoči bodo velike gospodarske družbe lahko izvajale le investicije za potrebe nove gospodarske dejavnosti. Nova gospodarska dejavnost je naložba v opredmetena in neopredmetena sredstva, ki zadeva diverzifikacijo dejavnosti gospodarske družbe, pod pogojem, da nova dejavnost ni enaka ali podobna dejavnosti, ki jo je gospodarska družba že opravljala (tj. druga štirimestna klasifikacija dejavnosti).
Za opredelitev velikosti gospodarske družbe se upoštevajo določila iz Priloge I Uredbe 651/2014/EU. Za povezano družbo se šteje tudi gospodarska družba, ki je povezana prek lastniških deležev fizičnih oseb, z upoštevanjem določil Priloge I Uredbe 651/2014/EU.
Upravičeni stroški
Upravičeni stroški so naslednji:
- stroški gradnje (pripravljalna in zemeljska dela, gradbena dela, strojne in elektro instalacije, zunanja ureditev…),
- stroški nakupa opredmetenih osnovnih sredstev (zemljišča, zgradbe, stroji in oprema),
- stroški nakupa neopredmetenih osnovnih sredstev, ki nimajo fizične ali finančne oblike, pomenijo prenos tehnologije z nakupom patentnih pravic, licenc, blagovnih znamk, strokovnega znanja ali druge intelektualne lastnine,
- stroški transporta, montaže in zagona strojev ter opreme. V primeru nakupa strojev in opreme so upravičeni tudi stroški, povezani z aktiviranjem strojev oziroma opreme v tehnološki proces ob hkratni zahtevi, da se stroški transporta, montaže ali zagona skladno s pravili oz. standardi s področja knjiženja oz. računovodenja ustrezno knjižijo med osnovna sredstva na način, da povečujejo vrednost nabavljenega osnovnega sredstva.
Stroški so upravičeni:
- če nastanejo od datuma oddaje vloge na javni razpis in so bili plačani v obdobju upravičenosti,
- če se računi glasijo na končnega prejemnika in so neposredno povezani z investicijo,
- če stroje in opremo neposredno uporabljajo končni prejemniki (ni dovoljena posoja in/ali oddaja v najem drugim subjektom),
- če so podprti z dokazili - listinami, ki se glasijo na končnega prejemnika.
Okvirna razpoložljiva sredstva javnega razpisa
Skupna predvidena višina sredstev, ki je na razpolago za izvedbo razpisa, je 9.831.354,74 EUR.
Intenzivnost sofinanciranja
Največja intenzivnost pomoči, izražena v bruto ekvivalentu nepovratnih sredstev, ne sme preseči največje intenzivnosti subvencije:
- V primeru da se investicija MSP ali velikega podjetja izvaja na upravičenem območju, na katerem se skladno s tem razpisom lahko dodeli regionalna državna pomoč: največja intenzivnost pomoči je določene z uredbo, ki ureja karto regionalnih pomoči ali
- V primeru da se investicija (upravičeni prijavitelji so le MSP) izvaja na območju »belih lis«, kjer se skladno s tem razpisom lahko dodeli pomoč za naložbe MSP (ker to območje ni upravičeno do prejema regionalne državne pomoči): največje intenzivnost pomoči za naložbe MSP je določena z Uredbo ZSInv ki ureja način ugotavljanja pogojev in meril za dodelitev investicijskih spodbud ter pogojev za strateško investicijo.
Zgoraj navedene največje intenzivnosti pomoči pomenijo le hipotetično oz. maksimalno možno višino državne pomoči. Za določitev višine oz. intenzivnosti sofinanciranja upravičenih stroškov posamezne investicije se uporabi formula za izračun oz. za določitev subvencije, saj se pri določanju višine oz. intenzivnosti sofinanciranja upoštevajo tudi dosežene točke v postopku ocenjevanja vloge skladno z merili.
Formula za izračun subvencije:
sub = upr x t % x smax |
in je:
- sub = višina v vlogi zaprošene subvencije v EUR
- upr = vrednost upravičenih stroškov
- t = število točk v postopku ocenjevanja
- smax = dovoljena subvencija v % za gospodarsko družbo glede na velikost in območje izvedbe investicije
Maksimalna višina subvencijeje: 819.297,50 EUR.
Roki in način prijave na javni razpis
Rok za prispetje prijave v letu 2024 je: 26.08.2024 do 12. ure
Pri odpiranju se bodo upoštevale prijave, ki bodo prispele v glavno pisarno agencije, Verovškova ulica 60, 1000 Ljubljana, ne glede na način dostave na dan, ki je določen kot rok za prispetje prijav, in sicer najkasneje do 12.00 ure.
Več informacij o razpisu najdete tukaj.