Javno povabilo »Financiranje tehnološko – razvojnih projektov v obliki kredita s statusom državne pomoči«

Namen povabila:

Namen povabila je financiranje uvajanja novih produktov na trg ali uvajanje novih rešitev v gospodarski družbi v okviru projektov. Kreditna linija »Financiranje tehnološko-razvojnih projektov 2011-2013« v ponudbi SID banke, omogoča neposredno financiranje kreditov, ki imajo zaradi nizke obrestne mere status državne pomoči. Obrestna mera bo namreč nižja od referenčne obrestne mere, ki jo kot kriterij za državno pomoč določa Evropska komisija.


Pogoji:

Kredit se lahko odobri le za projekte, ki jih gospodarska družba ni pričela izvajati pred vložitvijo vloge, pri tem da gospodarska družba izpolnjuje vsaj enega od naslednjih pogojev, in sicer da bo zaradi kredita bistveno:

a) razširila velikost projekta/dejavnosti;

b) razširila obseg projekta/dejavnosti;

c) povečala skupni znesek, ki ga bo porabila za projekt/dejavnost;

d) hitreje zaključila projekt.


Najkrajša ročnost je štiri leta oziroma dve leti v primeru avtonomnega podjetja z manj kot 3.000 zaposlenimi. Najdaljša ročnost je dvanajst let. Ročnost in morebitni moratorij na odplačilo glavnice se določita glede na predvideno dobo trajanja projekta in ostale značilnosti s kreditom podprte naložbe. Obrestna mera se določi glede na bonitetno oceno gospodarske družbe, kvaliteto predloženih zavarovanj, ročnost kredita in ostale parametre tveganj.

 

Upravičenci:

Za kredit s statusom državne pomoči lahko zaprosijo pravne osebe zasebnega prava s sedežem v Republiki Sloveniji, ki so ustanovljene kot gospodarske družbe po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1, Uradni list RS št. 42/2006 in nadaljnje spremembe) in, ki s ciljem uvajanja novih produktov na trg ali uvajanja novih rešitev v podjetju ali vstopa na nove trge izvajajo:
- raziskovalno-razvojno dejavnost, in sicer industrijske raziskave oz. eksperimentalni razvoj, ali
- naložbe v opredmetena ali neopredmetena sredstva za udejanjenje rezultatov lastne raziskovalno-razvojne dejavnosti, in sicer povečanje raznovrstnosti proizvodnje in/ali bistvene spremembe v celotnem proizvodnem procesu.

 

Upravičeni stroški:

Za izvedbo raziskovalno-razvojnih dejavnosti se v okviru pomoči za raziskave in razvoj lahko financirajo: 

a) stroški plač osebja (raziskovalci, tehniki in drugo podporno osebje v obsegu, kot so zaposleni na raziskovalnem projektu); 

b) stroški instrumentov in opreme v obsegu ter za obdobje, kot se instrumenti in oprema uporabljajo za raziskovalno-razvojne dejavnosti projekta (v višini stroškov amortizacije); 

c) stroški stavb in zemljišča v obsegu in za obdobje,  kot se uporabljajo za raziskovalno-razvojne dejavnosti projekta (v primeru stavb so upravičeni stroški samo stroški amortizacije, v primeru nakupa zemljišč pa stroški komercialnega prenosa ali dejanski stroški kapitala); 

d) stroški pogodbenih raziskav, tehničnega znanja, patentov ter svetovalnih in drugih ustreznih storitev, uporabljenih izključno za raziskovalne dejavnosti; 

e) dodatni režijski stroški nastali kot neposredna posledica raziskovalnorazvojnih dejavnosti; 

f) drugi poslovni stroški, vključno s stroški materiala, zalog in podobnih izdelkov, ki so nastali kot neposredna posledica raziskovalno-razvojnih dejavnosti. 

 

Za izvedbo raziskovalno-razvojnih dejavnosti ali za izvedbo naložb v opredmetena ali neopredmetena sredstva, ki pomenijo udejanjenje rezultatov lastnih raziskovalno-razvojnih dejavnosti (in hkrati ne predstavljajo nadomestnih naložb), se v okviru regionalne pomoči lahko financirajo:  

a) stroški nakupa zemljišč;

b) stroški nakupa novih stavb, obratov, strojev in opreme;

c) stroški nakupa neopredmetenih sredstev, v primeru da ne gre za nakupe od pravne osebe javnega prava

d) stroški nakupa  rabljenih stavb, strojev in opreme, v primerih da gre za nakupe s strani MSP ali za nakupe stavb, strojev in opreme neposredno povezanih s poslovno enoto, ki se je zaprla ali bi se zaprla, če ne bi bila kupljena

e) stroški finančnega zakupa strojev in opreme, v primeru da zakup vsebuje obvezo nakupa zakupljenih sredstev po izteku zakupne pogodbe; 

f) stroški zakupa zemljišč in stavb, pri tem da se mora zakup zemljišča in stavb po pričakovanem datumu zaključka naložbenega  projekta nadaljevati vsaj še pet let oziroma tri leta, če gre za zakup s strani MSP. 

 

V sektorju prometa prevozna sredstva in prometna oprema niso upravičen strošek.

 

Projekt mora ob tem vključevati: 

a) raziskovalne-razvojne dejavnosti, in sicer: 

- industrijske raziskave in/ali 

- eksperimentalni razvoj

 

b) in/ali naložbe v opredmetena in/ali neopredmetena sredstva za udejanjenje rezultatov lastne raziskovalno-razvojne dejavnosti in sicer: 

- povečanje raznovrstnosti proizvodnje in/ali 

- bistvene spremembe v celotnem proizvodnem procesu.

 

Vrednost projekta:

Celotni stroški projekta (seštevek upravičenih in neupravičenih stroškov) ne smejo presegati 25 milijonov EUR, od tega upravičeni stroški ne smejo biti nižji od 500.000,00 EUR.

 

Če je projekt del enotnega naložbenega projekta1), vrednost slednjega ne sme presegati 50 milijonov EUR.

 

Višina sofinanciranja:

Najnižji znesek kredita za posamični projekt znaša 200.000,00 EUR, najvišji znesek kredita pa 18.750.000,00 EUR.

 

Kredit lahko krije do 75% vrednosti upravičenih stroškov posameznega projekta.

 

Rok za predložitev vlog:

Vabilo velja od dne objave do porabe sredstev predvidenih za izvajanje Programa SID banke do najkasneje 31.12.2013 oz. oziroma do datuma, ki ga SID banka predhodno objavi na spletni strani.

 

SID banka lahko zadnji kredit po tem vabilu odobri najkasneje 31.12.2013.

 

 

 

 

 

Celotna razpisna dokumentacija se nahaja na spletni strani:


Aktualni razpisi

E-obveščanje

Kontakt


Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

MK projekt, družba za svetovanje in vodenje projektov, d.o.o.